Jak na to – ruce
Ruce
Kdo by nechtěl mít velké bicepsy, že? Někteří možná cvičíte biceps hned po hrudníku a triceps po zádech, není to tak? A možná máte trénink sestavený správně. Ale svalové přírůstky se jaksi nedostavily? Zkuste se držet následujících bodů a nebudete se stačit divit.
- Biceps a triceps dohromady – Pokud se chcete zaměřit speciálně na ruce, věnujte jim celý trénink. Nejvíce síly a energie máte vždy na začátku tréninku. Pokud odcvičíte například záda, včetně mrtvých tahů a těžkých přítahů jednoručky v předklonu, kolik energie myslíte, že vám zbude na trénink tricepsu? A to po něm chcete maximální výkon a růst? Tak to asi nepůjde. Udělejte si čas na speciální trénink paží a poznáte ten rozdíl.
- Co první? – Tak jdeme na trénink. No jo ruce, ale mám začít bicepsem nebo tricepsem? Tohle už je volba čistě na vás. Začněte tou slabší partií. Samozřejmě nezapomeňte ruce dobře protáhnout a zahřát, ať si neutrhnete biceps ještě před prvním zdvihem.
- Jaké cviky zvolit? – Více kloubové na začátek a izolované na konec. Je to snadné. Na začátku tréninku bicepsů doporučuji například bicepsové zdvihy s velkou činkou, kladivové zdvihy a na konec bicepsové zdvihy na Scottově lavici. Snažte se minimalizovat cheating a soustředit práci pouze na biceps.
- Super série – Samozřejmě není podmínkou odcvičit nejdříve biceps nebo triceps. Klidně můžete série bicepsu prokládat sériemi cviků na triceps. Docílíte tak většího napumpování.
- Cvičte ze všech úhlů – Jak procvičit svaly ze všech možných úhlů? Jednoduše. Stačí změnit úchop. Na triceps si vymyslíte tři cviky. Jeden s nadhmatem, například francouzské tlaky vleže. Druhý dlaněmi proti sobě, například stahování kladky s lanem. A třetí podhmatem, například stahování kladky jednoruč. Na biceps tento systém můžete aplikovat úplně stejně.
A jsme u konce. Samozřejmě různých rad a vychytávek bych mohl napsat mnohem víc, ale to bych pak neměl o čem psát. Takže něco si necháme na příště. A co ted´? No sbalit věci a vyrazit do posilovny.