Klouby ze železa
Dlouho jsem přemýšlel, na jaké téma napsat nový článek. Ale tohle mě bouchlo přímo do tváře. Je nový rok a spousta lidí drží předsevzetí a začalo navštěvovat posilovny. O tom jak začít cvičit a že je potřeba začít řešit i úpravy jídelníčku je všude spousta článků. Ja bych ale chtěl upozornit na trošku jiný problém, a to je nárazové zatížení pohybového aparátu, přesněji kloubů.
Běh
Jsem tlustej, takže půjdu běhat. Tohle je asi ta nejklasičtější myšlenka u spousty lidí. Jít běhat je fajn. Co ale vaše klouby? Pokud máte třeba sedavé zaměstnání a opravdu trpíte nadváhou, tak běh není uplně vhodný způsob, jak snížít procentu tělesného tuku. Tělo není zvyklé na pohyb a zátěž. Spousta lidí má i špatné držení těla při obyčejné chůzi, co teprve potom při běhání. V tomhle případě je zatížení kotníků, kolen, kyčlí a bederní páteře opravdu velké.
Doporučení: Začínejte postupně, například jízdou na kole či rotopedu nebo jen rychlou chůzí na páse.
Silový trénink
Pokud se rozhodnete rovnou sáhnout po železe, dobře si nastudujte, jakým stylem začít cvičit. Na co se soustředit a na co si dávat pozor. Není vůbec těžké si během tréninku poranit sval nebo klouby. Takové poranění se může velmi lehce změnit v zánět a to už není moc velká sranda. O tom, jak zranění předejít se můžete těšit v novém článku příští týden.
Doporučení: Pečlivě si zahřejte celé tělo i klouby před tréninkem. Rozhodně sáhněte po kloubní vyživě. Zde se nevyplácí koukat na cenu. Proto se podívejte i po trošku dražší variantě.
Zranění
Na to, aby jste si něco udělali nemusíte být vyloženě expert a pustit si na krk 200 kilovou činku. Stačí uklouznou na náledí nebo špatně došlápnout na schodech a je to. Zlomená kost, natažený sval, přetržené vazy. Jsou věci, které opravdu potřebují lékařské vyšetření. Zlomená ruka se sama za pár dní nezahojí a alespoň budete vědět, co vám přesně je. Pokud začnete cítit vyloženě bodavou bolest při tréninku například v kotníku nebo rameni, neignorujte to. Je lepší přerušit trénink hned, než to přecvičit a pak zůstat doma několik týdnů.
Doporučení: Pokud se v místě bolesti objeví otok nebo například podlitina, navštivte lékaře (pro jistotu). Důležité je, poraněnou část těla šetřit a co nejméně ji namáhat. V žádném případě to nezkoušejte rozhýbat nebo přecvičit.