Nemoc a trénink?
Trénink při nachlazení
Máme tu září přátelé. Rána bývají chladnější. Musíme si zvyknout, že večerní posezení na zahrádce už nebude příjemné jen v tílku. Tak jako v horkých dnech někteří z nás byly poznamenáni klimatizací tak nyní přijde období prvních vln chřipky a nachlazení.
Prevence
Američtí vědci zjistili, že nejlepší prevence proti nachlazení, je nenachladit se. Jednodušší, než jsme mysleli, že? A co dál? Dostatek vitamínu C, pestrá strava a tak dále. Základy každému známé. Mě osobně se třeba velmi osvedčila pravidelná konzumace zázvorového čaje a silného vývaru. Vhodná je také návšteva sauny a otužování.
Mám rýmu nebo-li bojím se o život
V momentu, kdy nás náchlazení dostihne již záleží na každém z nás, jak se s tím popere. Při nachlazení platí stejné zásady jako při prevenci. Dostatek vitamínu C, polévky, zázvor. A hlavně odpočinek. Pokud máte lehkou rýmu a jste přesvědčeni, že vám nejde i život, můžete samozřejmě trénovat dál. Stačí snížit intenzitu tréninku a ranní patnácti kilometrový běh vyměnit za odpolední procházku. Ale lehká aktivita není na škodu. Musíte se ovšem připravit na velmi nepříjemné pohledy ostatních návštěvníků posilovny. No ruku na srdce, vám by bylo přijemné cvičit na stroji, na kterém někdo před vámi kašlal a smrkal? Asi ne. Pro všechny tedy bude lepší, když jediná vaše aktivita bude ta odpolední procházka. Je lepší vynechat dva až tři tréninky, než potom onemocnět úplně a ležet doma 14 dnů.
Bolest v krku a teplota? – Jde do tuhého!
Tady zapomeňte na jakoukoliv fyzickou aktivitu. Dostatek tekutin, horká polévka a nekonečný seznam filmů. To je to, co potřebujete. Tělo je oslabené a zbytek sil padne na boj s nemocí. Tady zapomeňte na dietu. A to platí i v přípravě. Tělo potřebuje energii. Takže „domácí“ strava, odpočinek a na trénink zapomeňte minimálně na sedm dní.
Antibiotika
Pokud je vám tak špatně, že raději navštívíte lékaře, je možné, že vám předepíše antibiotika. Ty jsou většinou na sedm dní. Někdo se cítí lépe již po třech dnech, ale je nutné antibiotika dobrat až do konce. Jinak hrozí, že se nedoléčíte a nemoc se vrátí později ještě mnohem silnější.
Trénink po nemoci
Tělo je zesláblé ale už zdravé. Imunita je ještě trošku pokulhává, proto by jste měli začít trénovat s rozvahou a navyšovat zátěž postupně. Po nemoci je lepší lehký trénink celého těla maximálně třikrát týdně. Další týden můžete začít s tréninkem na který jste zvyklý. Počítejte ale s tím, že váš výkon nebude tam, kde dřív.