Po pauze zpět do formy
Je všeobecně známo, že pokud chcete formovat svoji postavu a mít výsledky, je nutné, zdůrazňuji nutné, dodržovat režim 24 hodin denně. Pokud jste v dietě nebo objemové fázi, musíte pravidelně a dobře a jíst, trénovat a regenerovat. Všechny tyhle části jsou na sobě závislé, a pokud třeba jednu z nich zanedbáváte, nebudou fungovat ani ty zbývající. Všichni víme, že nejtěžší je začít. Je ale rozdíl, pokud jste úplný amatér a teprve začínáte cvičit nebo pokud jste pokročilejší cvičenec, máte za sebou „kratší“ pauzu a chcete se do režimu zase dostat.
delší pauza
Makat na sobě 24 hodin denně je nelehký úkol. Proto se klidně může stát, že například kvůli rodině nebo zaměstnání vynecháte trénink nebo nestihnete sníst jídlo, které jste si poctivě nakrabičkovali. To je ale zcela v pořádku a není nutné si z toho dělat těžkou hlavu. V tomto případě mám na mysli pauzu, která vás z tréninku vyřadí na minimálně několik týdnů. Rekonstrukce domu, nový přírůstek do rodiny, pracovní cesta nebo cokoliv jiného může přerušit váš posilovací program na delší dobu.
1. Fáze
Začínejte s rozumem
Pokud se rozhodnete po pauze opět na plno začít trénovat, nebuďte ukvapení. Neutrácejte peníze za plnou řadu suplementů. Během prvního týdne se soustřeďte na kvalitní stravu, aby vaše tělo mělo dostatek bílkovin na regeneraci a svalový růst a vývážený poměr sacharidů a tuků.
První trénink
Určitě jste byli zvyklí na tvrdý trénink, při kterém jste ze svalů vymačkali poslední zásoby energie. Pokud však vaše svaly tak dlouho odpočívaly, byl by takový trénink učiněná sebevražda pro vaše tělo. Nejen že se ani zdaleka nedostanete na zátěž, na kterou jste byli zvyklí, ale ani vaše svaly nejsou připraveny na takovou nálož a pokud by se vám podařilo dokončit trénink bez utrženého bicepsu nebo prsního svalu, druhý den po tréninku by každý pohyb byl doslova peklo. Proto první tréninky plánujte s rozumem a volte spíše kruhový trénink s poloviční zátěží. Svaly se lehce unaví, zregenerují a brzy budou připraveny na klasický tréninkový split a maximální zatížení.
2. Fáze
Suplementace
Pokud jste úspěšně zvládli 4-5 kruhových tréninků a máte pohlídanou stravu, je na čase sáhnout po nějakém tom doplňku. Jaké jsou ty nejdůležitější a který je vhodný právě pro vás?
- Proteinový prášek – bez proteinu ani ránu. Mít dostateční přísun bílkovin je velmi důležité jak pro svalový růst, tak i pro regeneraci, proto by protein ve vašem jídelníčku neměl chybět.
- Aminokyseliny – nic nedokáže udržet anabolické prostředí ve vašem těle tak dobře jako aminokyseliny. Jsou také důležité pro nárůst a ochranu svalové hmoty.
Další doplňky jsou už jen a jen na vás. Můžete sáhnout po glutaminu na lepší regeneraci, creatinu na zvýšení síly nebo po spalovači.
Závěrem
Po pauze reaguje tělo velmi dobře na tréninkovou zátež. Svaly jsou řádně odpočaté a vy namotivovaní. Ač se může zdát, že je tento článek zaměřený na mužskou část populace, není tomu tak. Vše je myšleno jak na borce, kteří chtějí pořádný objem tak i na dámy, kterým jde spíše o formovaní postavy.