Pumpičky aneb cvičím, abych nebyl moc velký
Pokud chcete, aby vám například auto dobře sloužilo, musíte se starat o vše okolo něj. Máte nové pneumatiky, vyměněný olej a filtry, nové rozvody a podobně. Daleko však nedojede, pokud nenakrmíte nádrž. Je to více než jasné. Pokud se chcete někam posunout, ať už v autě nebo v kulturistice, nesmíte zanedbat ani jednu část procesu.
Jak to funguje?
Když jsem před několika lety ještě sám stál za pultem a prodával suplementy, přišel zákazník, ukázal mi na telefonu fotku, kde byl Jay Cutler a povídá:“Prodejte mi něco, abych takhle vypadal!“ Vskutku situace více než úsměvná. Kéž by to bylo takhle snadné. Tak jako jsem schopný doporučit suplementaci téměř každému, v ten moment jsem doslova oněměl. O kulturistech na profesionální úrovni se vůbec nebudeme bavit. Řekneme si něco spíše o klasickém cvičenci, který to „nenasypal“ a cvičí, jak se říká „naturálně“. Po prvním roce cvičení každý zjistí, že vybudovat jeden kilogram nové svalové hmoty není taková pohádka, jak se zdá.
Jen tak zlehka
„Minulou sérii jsi jel úplně sám, teď si přidej“ a odpověď? „Ne, já cvičím jen tak na pocit, abych to napumpoval. Nechci být přehnanej“ . Aha, tak to v tomhle případě opravdu nehrozí. Většina mladých borců se spokojí s tím, že by jim stačila postava nějakého představitele kategorie physique a proto během tréninku spíše jen utřou prach ze železa a se suchým tričkem odchází do šatny, kde si dají dvacet gramů BCAA a čekají, až se jejich tělo promění ve vytesanou sochu. Ale ono vybudovat „pouhých“ 80kg svalové hmoty není žádný med. I profesionální zástupci kategorie physique dělají těžké a vyloženě silové cviky. Takže pokud se bojíte zvedat větší váhy ze strachu, že nabydete rozměrů Ronnieho Colemana, můžete si úplně v klidu přiložit.
Peníze vs. úsilí
Zkuste si spočítat kolik peněz vás měsíčně stojí suplementace, kvalitní jídlo a permanentka do posilovny. Máte to? S velkou pravděpodobností jste se dostali nad částku pět tisíc korun. Pokud ale chodíte do posilovny cvičit jen tak zlehka, jen tak napumpovat nebo trošku potrápit nějakou partii jsou to vyhozené peníze. Budovat svalovou hmotu silovým tréninkem je proti přírodě, a pokud chcete nové svalové přírůstky, ať už jdete naturální cestou nebo jinou, v každém tréninku musíte jít za hranice vašeho pohodlí. Takže pokud se vám po těžké sérii nechce zvracet, omdlít nebo nemáte pocit, že jste si prokously zuby, tak ještě pořád máte nějakou rezervu.
30% cvičení a 70% strava je omyl
Před několika lety vzniklo pravidlo, že pokud chcete tvarovat postavu tak základ úspěchu je 30% cvičení a 70% kvalitní jídelníček. Bohužel není tomu tak. Pokud neděláte nic na maximum, nečekejte výsledky. Jestli dáte do tréninku 30 procent úsilí, znamená to, že máte 70 procentní rezervu. Nové svalové přírůstky vám zajistí jediná věc. Musíte odcházet z posilovny s vědomím, že jste trénink odjeli na maximum a líp to nešlo. Takže pravidlo zní 100% cvičení a 100% strava.