Trenér nebo známý?
Vlastní zkušenost
Když jsem před lety začínal s cvičením, neměl jsem páru o tom, co dělám. Můj otec cvičil asi do 35.let a v mládí absolvoval několik amatérských soutěží v kulturistice. Takže díky němu jsem měl jakýsi základní přehled o důležitosti stravování a hlavně přijmu kvalitních bílkovin. Až do svých 19ti jsem hrál fotbal a pochopitelně i tam v rámci tréninku proběhla nějaká ta posilovna, takže silový trénink mi nebyl úplně cizí. Každopádně do posilovny, jako takové, kde opravdu rostou svaly, jsem se dostal úplnou náhodou. O tom, že je potřeba nějaká suplementace jsem neměl ani páru a gainer, aminokyseliny nebo kreatin pro mě byly cizí slova. Nešel jsem tam za účelem nabírat svaly ani hubnout. Prostě jsem neměl co dělat a kamarád mi řekl „ty vole, tak pojď semnou“. Druhý den po tréninku se dostavila neuvěřitelná bolest a fitness horečka mě dostala téměř okamžitě. Naštěstí jsem měl parťáka, který měl daleko víc zkušeností a v mých začátcích mi ukázal přesně to, co jsem potřeboval. Základní cviky, správné držení těla a pravidla tréninku, regenerace a suplementace.
Mám známého, který chodí cvičit...
Proč o tom vůbec mluvím? Den co den potkávám v posilovně“ licencované“ trenéry se svými svěřenci a to co vidím je opravdu do nebe volající. Zřejmě každý má ve svém okolí známého, o kterém ví, že chodí cvičit. To ovšem neznamená, že ten člověk má všechny základní znalosti a zkušenosti, které může předat dál a ujmout se zodpovědně neznalého člověka, kterému povede trénink. Zrovna nedávno jsem byl svědkem toho, že starší borec vzal sebou do posilovny dva mladé kluky, kteří se rozhodli začít cvičit. Za celý trénink zad a paží ti kluci nedrželi činku. Pobíhali z jednoho stroje na druhý a bojovaly s takovou zátěží, že opravdu čekáte zranění. A to vše jen proto, že starší borec, který jim měl ukázat co a jak, si potřeboval honit ego právě na tom, jakou zvedne zátěž a dokazovat SI jaký je frajer. Bylo až legrační sledovat obličeje okolního osazenstva, kde po sobě všichni zmateně koukají a valí oči. Někdo se snažil držet smích a jiní zase jazyk za zuby. Takže pokud se i vy rozhodujete, kterého známého oslovit, aby vám pomohl s vašimi začátky v posilovně, ujistěte se, že má dostatek zkušeností a hlavně dostatek rozumu na to, abyste mu svěřili své zdraví, které máte jen jedno.
Není trenér jako trenér
Nyní se ale vrátíme k trenérům. Zřejmě většina lidí, si řekne, že pokud cvičení nerozumí, zaplatí si trenéra s licencí a tím mají zajištěné kvalitní trenérské služby. Bohužel v dnešní době tomu tak není. Trenérské školy tzv.“trenéry s licencí“ chrlí v takovém množství, že by je nespočítal ani Chuck Norris. Jak ale může dělat trenéra někdo, kdo ho sám potřebuje? Uděláme malý test. Na jedné straně je zkušený cvičenec, který navštěvuje posilovnu zhruba 10 let, z toho 7 let pravidelně soutěží. Jeho postava je krásně osvalená a souměrná. Jediné jeho mínus jeto, že nemá licenci. Na druhé straně je 19ti letý klučina, který chodí do posilovny už rok, váží necelých 75kg, má samozřejmě trenérskou licenci a byl dokonce na jedné soutěži, v kategorii physique. Kterému z těchto dvou borců, byste se svěřili? Správně, ani jednomu. Je důležité, vybrat si člověka, který má dostatek informaci a zkušenosti na to, aby je mohl předat dál a samozřejmě dostatečně vzdělaného, takže s licencí. Ovšem takový trenér je asi 1 z 10.
Zvolte správně
Takže pokud se chystáte dodržet novoroční předsevzetí, a od ledna navštěvovat posilovnu, svého trenéra si vyberte opravdu pečlivě. Svěříte tomuto člověku vaše zdraví a to máte jen jedno.