Trenér nebo známy? 2. díl
Není trenér jako trenér.
Myslel jsem, že pokud budu psát pokračování článku, nebude to zrovna tenhle. V prvním díle jsme řešili konkrétni situaci. (Celý článek si můžete připomenout zde http://www.svaliky.cz/trener-nebo-znamy/. ) Jste mladý člověk, a tím mladý myslím někde mezi maturitou a návštěvou pošty, pro starobní důchod. Jak se říká, starého psa nouvým kouskům nenaučíš, takže vážně pochybuji, že pokud nemáte k posilování dlouholetý vztah, těžko půjdete rovnou z pošty za trenérem, aby vám ukázal jak změnit životní styl. Ale kdo ví. Tak tedy, jste neznalý a začínáte cvičit. Potřebujete radu, takže buď si najdete trenéra nebo oslovíte nějakého známého.
Tady situaci trošku upřesníme a budeme brát v úvahu, že půjdete za trenérem. Jak ale vybrat toho správného a jak se při navázání spolupráce chovat?
Vyberte dobře
S výběrem trenéra nespěchejte. Na to lepší je dobré si počkat. Dnešní trenérské školy chrlí trenéry s kadencí ruského samopalu. Tento tzv.licencovaný trenér má svůj reklamní leták na nástěnce v posilovně. Nemusí to tak být vždy, ale v mém případě se stačí rozhlednout kolem sebe, a vidím trenéry, kteří by ho sami potřebovali. Proto dejte spíše na doporučení. Na facebooku je spousta skupin, kde vám rádi poradí. Pokud se k vám nějaké jméno trenéra dostane vícekrát, zvažte volbu právě jeho.
Věřte svému trenérovi
Dnes už je spousta článků jaká dieta je nejlepší. Vidíte někoho ve formě pár týdnů před soutěží a víte, že jede sacharidové vlny. To ale neznamená, že tento způsob je nejlepší. Dobrý trenér ví, že zrovna sacharidové vlny jsou určené právě pro soutěžní přípravu a zrovna váš jidelníček nemusí být na začátku úplně ten nejpřísnější. Vy budeme hubnout zatím jen tím, že ráno vynecháte štrůdl a večer chipsy. Váš trenér ví, co dělá a přemyšlí dopředu. Proto mu důvěřujte a držte se jeho rad. Pokud si platíte trenéra, který si dá práci s tím, upravit vám jidelníček a vy se budete tajně cpát v kfcéčku tak to už je možná lepší vzít výplatu a vyhodit jí do kanálu. Peníze v háji, ale aspoň nebudete nikoho obtěžovat.
Neraďte se na facebooku
Na různých webech je spousta článků o tom jak cvičit a jak se stravovat. Po přečtení několika z nich zjistíte, že jeden popírá druhý. A je to tak dobře. Co člověk, to názor a co tělo, to originál. Cest a způsobů, jak docílit vysněné postavy je tolik, že mapa letových tras v USA oproti tomu vypadá jako dětská tajenka na zadním obalu gumových medvídků. Proto po zveřejnění vašeho jídelníčku na facebooku bude následovat sprcha názorů. A ne zrovna dobrých. „Jak můžeš držet dietu a nebýt vegan. Maso zatěžuje trávení.“ Nebo reakce typu: „Ty nemáš Keto? Tak to hodně štestí“. apod. V tom horší případě z vás dostanou i cenu, kolik vás to stálo. A po zveřejnění jakékoliv částky vám tam vyletí tolik smajlíků, že se z toho začne nahlas smát i monitor. Váš trenér ví, co je pro vás dobré. Proto se toho držte.
Buďte trpělivý
Chápu, že dneska by chtěl každý všechno hned. Tady to bohužel nejde a můžete se třeba stavět na hlavu. Pokud je vaše tělo několik let navyklé, že hodnota vašeho denního kalorického příjmu je delší, než vaše telefoní číslo, nemůžete čekat, že trenér otočí kouzelným prstenem a vaše břicho bude vypadat jako dlažební kostky na Náměstí Svobody. Než se vaše tělo přemění z modelu Homera Simpsona na chodící pomůcku v hodinách anatomie, bude to chvíli trvat.
Tak co jsme zjistili. Trenéra vybírejte pečlivě a nevolejte na první číslo, které uvidíte na zastáce autobusu. Dejte na doporučení a reference. Jakmile si zaplatíte trenérské služby, držte se rad, které vám dá a buďte trpěliví. Výsledky přijdou ale zadarmo to nebude.