Vyváženost neřešíte? Začněte!
Vyváženost neřešíte? Začněte!
Je pondělí, začátek týdne ihned po neděli, kdy jste šli spát později než obvykle. V 6:30 vám zazvonil budík, a vy jste měli pocit, že vás nepotkalo v životě nic těžšího, než dnešní vstávání. Po težkém ránu jste už téměř vzhůru a vyrážíte do práce. Po dlouhém dni následuje cesta do posilovny na trénink.
Těšíte se, protože vás čekají pravděpodobně prsa a ruce. V úterý tomu bude podobně, jen jiná partie, záda. Ve středu si dáte volno, aby jste zregenerovali tyto dva tréninky a ve čtvrtek odhodlaně půjdete procvičit ramena a budete se psychicky připravovat na páteční nohy. Jelikož to už je ale konec týdne, únava je znát a nohy odjedete tak, aby se neřeklo. V horším případě vůbec. Budeme ale brát v úvahu, že půjdete.
Sečteno, podtrženo, máte tři dny volna, tedy tři dny bez tréninku. Co s nimi? Samozřejmě na víkend se nabízí nějaká sociální aktivita. Proč ne. S přáteli na bowling a dozvědět se, co je u koho nového apod. Pokud si ale pod pojmem „sociální aktivita“ představíte odchod z domu v 9 večer a příchod v 8 ráno s prázdnou peněženkou, rozbitým telefonem a v cizí bundě, je to vaše volba a tréninky se za celý týden jakoby nestaly.
Jak ale využít těchto volných dnů k tomu, aby vaše tréninky byly efektivnější a vaše tělo odolnější například vůči zranění? Jednoduše. Soustřeďte se na rovnováhu. Stále nechápete o čem mluvím?
Jak to je?
Nyní si trošku podrobně rozebereme váš trénink. Nechci se nikoho dotknout nebo někomu křivdit, proto se předem omlouvám a upozorňuji, že tenhle příklad není myšlen na nikoho konkrétního.
Vyjdete z šatny a půjdete se zahřát třeba na kolo, kde si nastavíte zátěž odpovídající jízdě z kopce s větrem v zádech. Po zahřátí odcházíte s teplotou těla těsně nad bodem mrazu k jednoručkám, kde absolvujete tradiční zahřívací pětiminutovku. Pár kliků, protáhnout se o zeď a jde se na první pracovní sérii. Tady už není moc o čem diskutovat. Po skončení tréninku víte, že byste se měli protáhnout. Proto velmi zodpovědně protahujete pět minut prsa, aby jste podpořili jejich rozvoj. Nalejete do sebe protein a odcházíte domů. Podobně vypadají další vaše tréninky.
Pokud ale tělo mučíte pravidelným silovým tréninkem, mějte na paměti, že je potřeba nastolit onu zmíněnou rovnováhu, pokud chcete, aby vám vaše tělo sloužilo dobře a dlouho.
Co jídlo?
Jídlo je nedílná součást kuluristického tréninku. Když to vezmu ze svého pohledu, pro chlapa není co řešit. Půl kila kuřecího na pánev, rýže do rýžovaru a mám jídlo od snídaně do večeře. Samozřejmě fotit na sociální sítě to nebudu, protože na talíři nebude ani poznat, kde začíná rýže a kde končí maso. Vše je tak nějak v jednom odstínu. Proto díky bohu za přítelkyni, která když tohle vidí, tak ihned po jejím supění a očích v sloup mi v krabičce přistane nějaká ta zelenina a porce semínek. Je to potřeba?
Ano, určitě je! Je mi jasné že textem o důležitosti vlákniny, vás moc nenadchnu, ale za zmínku rozhodně stojí. V bílé rýži nebo bramborách jí moc nenajdete a bílkovin, kterých za den do sebe dostanete, je díky vaší snaze být objemnější víc než dost. To však nemá příliš pozitivní vliv na vaše trvánení, které potřebuje denně „kartáčovat“ aby přijaté živiny mohlo trávit a využít. O vitamínech a minerálech již netřeba diskutovat. Dbejte tedy na pestrost a vyváženost své stravy. Více o rozmanitosti v jídle si řekneme příště.
Váš trénink
Co se týče svalů, je vyváženost snad ještě důležitější. Ani to nemusíte vědět, a troufnu si odhadnout, že většina z vás je právě ten případ, že máte permanentně přetíženou bederní páteř. To, že vás teď nebolí, neznamená, že tomu tak není. Těžký silový trénink zatěžuje určité svalové partie, které vás potom bolí a rostou. Co ale ty, které právě nebolí?
Například ona zmíněná bederní páteř, nebo břišní dutina a střed těla? Nebo vaše flexibilita? Uděláte dřep s dvěma sty kilogramy, ale máte problém dát hlavu na kolena nebo udělat provaz? Nikdo netvrdí, že musíte mít flexibilitu typu Saxány nebo Van Damma, ale roztáhnout nohy od sebe více než metr, by neměl být rozhodně žádný problém.
Cože? Jo vlastně, zapoměl jsem, že se protahujete po každém tréninku. Dobře, a jak dlouho? Pět minut? To jsem možná i přehnal, že? A co střed těla? Cvičíte břicho třikrát týdně? To ale neznamená, že cvičíte střed těla. Hluboký stabilizační systém (pro ty, kteří neví, co to je, doporučuji vygooglit) je důležitější než si myslíte. A možná právě tato, tzv. kompenzační cvičení, vám pomůžou vybudovat onen vysněný six-pack a zároveň, a to hlavně, udržet vaše tělo zdravé a funkční.
Takže co teď?
Došli jste na konec článku a nevíte tomu hlavu ani patu? Trošku to shrňme. Pokud chodíte cvičit pravidelně, řekněme tedy 4x týdně, tak jsou určité části vašeho těla přetěžovány více, než jiné. Doporučuji vám do volných dní zařadit kompenzační cvičení nebo tzv. aktivní regeneraci (procházka, plavání, sálové hry apod.).
Pokud si nejste jistí svými znalostmi a schopností cvičit podle někoho na Youtube, nechte si doporučit například fyzioterapeuta, který vám poskytne odborný a profesionální přístup. Dalším vhodným cvičením je pravidelné protahování celého těla, každý den minimálně 15 minut nebo vyzkoušejte jógu. Nečekejte na zranění a začněte se starat se o své tělo již dnes!